Bohuslav Schnirch (1845-1901)
Pomník svatého Václava
(soutěžní návrh pro Václavské náměstí)
kolem 1894
bronz
Lázně Poděbrady, a. s.
umístění: vitrína za pódiem
Ve výběrovém řízení na budoucí dominantu Václavského náměstí se Bohuslav Schnirch těsně utkal s Josefem Václavem Myslbekem. Ačkoliv se s Myslbekovým vítězstvím dopředu počítalo, porota nakonec první místo neudělila a stejně vysoko jako Myslbekův model ocenila originální návrh žehnajícího knížete od Bohuslava Schnircha. Oba sochaři byli vyzváni, aby své modely dopracovali, další kolo soutěže však již neproběhlo. V lednu 1896 byla smlouva na vytvoření pomníku podepsána s tehdy sedmačtyřicetiletým Myslbekem.
Zatímco Schnirch se rozhodl pro zpodobnění žehnajícího světce (na jiných variantách návrhu se svatozáří), Myslbek zvolil pojetí sv. Václava v plné zbroji, čímž získal úspěch.
Styl, jímž je zde vypodobněn svatý Václav od Bohuslava Schnircha, vychází ze základů klasicismu, novorenesance a spěje k vysoce realistickým detailům figury. Kůň pod jezdcem vyvolává dojem, že právě zastavil na místě, aby mohl svatý Václav, nesoucí své tradiční symboly, požehnat lidem.
Nejstarší středoevropská výstava koní nabízí unikátní příležitost shlédnout jiné možné řešení nejznámějšího sochařského pomníku v Česku, které nebylo daleko od samotné realizace.
Zanechte nám prosím svůj email a my Vás budeme několikrát za měsíc informovat o našich aktuálních kulturních akcích nebo akčních pobytech. Odběr můžete kdykoliv odhlásit.
Poděbrady – město mého dětství, kam se vracím ráda, často, včetně současného léčení v Libenském. Pohled na stále krásné zahradní hodiny mne vrací do dětství, kdy bylo nejlíp. Moc děkuji za nádherné dny.